„WOODCRAFT CZYLI SZTUKA LEŚNEGO OBOZOWANIA”

WOODCRAFT CZYLI SZTUKA LEŚNEGO OBOZOWANIA

„Woodcraft można zdefiniować jako sztukę radzenia sobie w dziczy przy wykorzystaniu jej naturalnych zasobów. Gdy mówimy na przykład, że Daniel Boone był biegły w woodcrafcie, mamy na myśli, że mógł bez trwogi, z zamiarem długiego pobytu wyruszyć w dziką, niezbadaną knieję tylko z ekwipunkiem niesionym przez konia, łódź albo niego samego……. Krótko mówiąc, potrafił wykorzystać dary natury, by móc żyć w komforcie w najgłębszej dziczy, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.”

„Woodcraft sztuka leśnego obozowania”
George.W.Sears „Nessmuk”
Żyjemy w trudnych czasach, ze zmieniającym się błyskawicznie klimatem i bezrefleksyjnym podejściem człowieka do przyrody.
Nie ufajmy tak bezgranicznie przekonaniu, że jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć dzięki szybkiemu rozwojowi technologii. Często zawodzimy i jesteśmy bezradni wobec matki natury.
Warto więc zaopatrzyć się w mały wycinek wiedzy, ale jakże przydatnej na temat sztuki radzenia sobie w lesie, bo nigdy nie wiadomo kiedy tam trafimy z naszej ( oby jak najczęściej) lub przymuszonej woli.
Survival Team zaprasza serdecznie do wzięcia udziału w szkoleniu leśnym z wykorzystaniem technik woodcraftu.
Postaramy się Państwu przekazać niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą na poradzeniu sobie w terenie leśnym z dala od „zdobyczy cywilizacji „ kiedy wybierzemy się tam „na lekko” bez plecaków pełnych sprzętu i gadżetów elektronicznych myślących za nas.
UWAGA!!!
Survival Team nie prowadzi szkoleń polegających na praktycznym udręczaniu się. Podczas szkoleń nie żywimy się korzonkami, korą drzew ani robakami. Nie pijemy moczu z pęcherza wielbłąda i nie skaczemy z wysokości do nie rozpoznanego akwenu wodnego. Szkolenie na naszych kursach nie wiąże się ze szczególnymi predyspozycjami fizycznymi czy psychicznymi – szkolenie Survival Team w naturalny sposób prowadzi do ich rozwoju.

Tematy szkolenia w formie wykładu i praktycznych warsztatów terenowych.

  • Co warto zabrać ze sobą wybierając się na wyprawę do lasu w warunkach europejskich: jaki sprzęt, odzież, przedmioty (w wersji na lekko).
  • Jak się sensownie spakować (pozna techniki optymalnego pakowania plecaka ograniczonej pojemności).
  • Jak zabezpieczyć sobie schronienie: jakie wybrać miejsce, jak zaplanować czas budowy i jak zbudować szałas (tu: z wykorzystaniem budulca naturalnego).
  • Jak zorganizować sobie ogień: wybrać bezpieczne miejsce na ognisko, rozpalić ogień w każdych warunkach – prezentujemy różne techniki i uczymy rozpalać ogień przy użyciu : zapałek, krzesiwa syntetycznego i krzesiwa kowalskiego
  • Jak poszukać wody, przygotować ją do spożycia, przenosić w czasie wyprawy, prezentujemy techniki szukania wody, jej uzdatniania przy użyciu prowizorycznych filtrów oraz technik przenoszenia w różnych naczyniach.
  • Jak wiązać konstrukcje – węzły konstrukcyjne, obozowe.
  • Jak radzić sobie z nawigacją – w jaki sposób posługiwać się mapą, kompasem, w jaki sposób określić kierunki bez urządzeń nawigacyjnych ( podstawy)
  • Jak rozbić namiot, rozłożyć tarpa lub poprawnie rozpiąć hamak.
  • Jak bezpiecznie posługiwać się nożem, piłą i siekierą.
  • Jak poradzić sobie w sytuacji kiedy jesteśmy ranni – praktyczne porady ukierunkowane na pierwszą pomoc przed medyczną w warunkach terenowych z wykorzystaniem dostępnych środków.
  • Jak zorganizować sobie żywność (praktyczne techniki zbieractwa i łowiectwa) prezentujemy jak przygotować rybę do spożycia w warunkach terenowych i zbudować terenową wędzarnię, oraz podsuszyć surowe mięso
  • Jak zagotować wodę w terenie przy braku naczynia.

Szkolenie podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną.
W części teoretycznej instruktorzy prowadzący zajęcia wprowadzą uczestników w poszczególne zagadnienia a następnie będą uważnie przyglądać się i w miarę potrzeby udzielać praktycznej pomocy w zajęciach warsztatowych.

Z uwagi na panującą pandemię Covid-19 szkolenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Tobie w danym terminie wziąć udziału w szkoleniu, jesteś chory, proszę zachowaj rozsądek i nie bierz udziału w szkoleniu. Poinformuj nas o niedyspozycji a my ustalimy inny dogodny dla Ciebie termin realizacji szkolenia. Ono nie przepadnie.

Przy każdym terminie szkolenia jest adnotacja w jakim miejscu będzie przeprowadzone. Szkolenie odbywać się będzie od godz. 09.00 w sobotę do godz. 12.00 w niedzielę w warunkach terenowych.

Warunkiem realizacji szkolenia jest udział minimum 4 osób.

Data szkolenia Cena szkolenia Miejsce szkolenia
14-15.05.2022 800 zł. / os. okolice Leszna
27-28.08.2022 800 zł. / os. okolice Leszna


Zgłoszenie do szkolenia przyjmuje organizator ;
Dariusz Mitręga tel.(+ 48) 661-217-842;

e-mail: survivalteam@survivalteam.pl lub darek.mitrega@survivalteam.pl

Napisz do nas, a my w możliwie jak najkrótszym czasie skontaktujemy się z Tobą i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania lub też przyjmiemy zgłoszenie.